Nepērciet kaķi maisā! Nekustamā īpašuma ūdensapgādes, apkures un kanalizācijas sistēmu audits.
Vai
Jūs mēdzat iegādāties automašīnu, nepaskatoties zem motora
pārsega, vai neaizvedot to uz diagnostiku kādā uzticamā servisā?
Līdzīgi ir ar nekustamo īpašumu. Tas ir dārgs, citreiz pat mūža
pirkums, bet ļoti bieži nākas sastapties ar klientiem, kuri nav
pat painteresējušies par jaunā īpašuma apkures sistēmu,
ūdensapgādi un kanalizācijas stāvokli un laika gaitā rodas ļoti
nepatīkami pārsteigumi. Piemēram, ūdens boileris ir iebūvēts
bēniņos un nemaz nav nomaināms, kad tas sāk tecēt, vai, ka
radiatori ir uzstādīti nepareizi, termoregulātori nedarbojas un
tiek patērēts daudz vairāk siltumenerģijas, nekā nepieciešams.
Vai, ka dārgie un labie alumīnija radiatori ir kapara cauruļu ķēdē
un līdz ar to tiem vairs nedarbojas 10 gadu ražotāja garatija un
paredzams, ka tie sāks tecēt jau pēc 3-4 gadiem. Līdz pat tādam
absudram, kad gāzes apkure tiek pieslēgta pie zemē ieraktiem
mājsaimniecību gāzes baloniem un darbojas tikai līdz darījums ir
noslēgts. Šādus gadījumus var turpināt uzskaitīt, tāpēc pirms
nopietniem lēmumiem labāk vienmēr visu pārbaudīt rūpīgi.
Pēc vairākkārtējiem klientu pieprasījumiem veicu arī dzīvokļu, māju, kā arī daudzdzīvokļu un biroju ēku ūdensapgādes, apkures un notekūdeņu sistēmas auditu. Audita ietvaros tiek apskatītas, pārbaudītas un novērtētas visas mājas/dzīvokļa komunikācijas un kā rezultāts sastādīts rakstisks audita slēdziens, kurā ietilpst:
-
darba uzdevuma apraksts;
-
vispārējs komunikāciju apraksts un uzbūves īpatnības;
-
problemātisko vietu apraksts un iespējamie risinājumi;
-
problēmu novēršanas orientējošās izmaksas;
-
problēmu novēršanas grafiks prioritārā secībā.
Veiksmīgu
sadarbību un dodiet ziņu, ja rodas kādi jautājumi!
Tvana gāzes detektori
Kāpēc bīstami?
Tvana gāzei nav smaržas, krāsas vai garšas un to nevar pamanīt un noteikt bez tvana gāzes detektora. Katru gadu Latvijā ar tvana gāzi saindējas 20 ģimenes. Atkarībā no koncentrācijas, sākotnējie saindēšanās simptomi atgādina gripu. Pie lielas koncentrācijas nāve iestājas 2 minūšu laikā.
Mani tas neskar!
Populārs, bet maldīgs uzskats ir, ka ar tvana gāzi var saindēties tikai lauku mājās ar malkas krāsnīm. Pēdējā laikā saindēšanās gadījumi ir notikuši nepareizas autonomo gāzes apkures katlu darbības dēļ. Pie vainas var būt arī kamīns un jebkurš apkures katls, kur tiek izmantota degšana.
Es to izdarīšu vēlāk!
Jā, mēs zinam, ka ir daudz darba un nav laika, tieši tāpēc atbilstošāko, pārbaudītu un kvalitatīvāko tvana gāzes detektoru atvedīsim un uzstādīsim pareizajā vietā un veidā atbilstoši European Standard EN50291 nosacījumiem.
Kādu detektoru iegādāties?
PTAC 2015. gadā ir veicis 7 tvana gāzes detektoru testēšanu, no kuriem 5 izrādījās neatbilstoši, pat bīstami. No pārbaudītajiem 2 nereaģē uz noteiktiem tvana gāzes koncentrācijas līmeņiem un 3 iekārtas signalizē pirms standartā noteiktā laika. Tas nozīmē, ka lietojot šādas iekārtas, tās pāragri signalizēs, bet pie atkārtotiem signāliem patērētāji var kļūt nevērīgi. Ar tvana gāzi pārbaudītus, sertificētus augstākās kvalitātes tvana gāzes detektorus iespējams iegādāties šeit: saite.
5 no 7 PTAC pārbaudītajiem tvana gāzes detektoriem nav atbilstoši lietošanai
Ziemas periodā mājokļos, kuros uzstādītas autonomās apkures iekārtas, ir risks tvana gāzes noplūdei, īpaši, kad cilvēki kurina nepārbaudītus gāzes katlus, kamīnus un krāsnis. Tāpēc īpaši svarīgi ir veikt regulāras apkures sistēmas pārbaudes, labošanu uzticot sertificētiem meistariem. Viens no efektīvākajiem līdzekļiem, kā pasargāt savus mājiniekus no saindēšanās ar tvana gāzi, ir uzstādīt tvana gāzes detektorus, tomēr, kā rāda tirgus uzraudzības rezultāti, daudzi pieejamie detektori ir neatbilstoši. PTAC 2015. gadā ir veicis 7 tvana gāzes detektoru testēšanu, no kuriem 5 izrādījās neatbilstoši.
Tvana gāze ir bezkrāsaina, bez garšas, smaržas, degoša, ļoti indīga un toksiska gāze un cilvēkiem tā ir ārkārtīgi bīstama, jo iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, acīm, elpceļiem, sirdi un asinsvadiem, bet ļoti augsta tvana gāzes koncentrācija var izraisīt cilvēka nāvi dažu minūšu laikā. Šī iemesla dēļ ir nepieciešams pasargāt sevi un savus tuvākos pret šādiem neparedzētiem, nāvējošiem gadījumiem: svarīgi nekavējoties apzināties tvana gāzes izplatīšanos un ātri informēt par to cilvēkus. Risinājums ir tvana gāzes detektors.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Aslimnīca) Toksikoloģijas un sepses klīnikā pacienti, kuri ir saindējušies ar tvana gāzi, nonāk regulāri (vidēji 60-70 gada laikā). Tāpat Latvijā kopumā visvairāk mirušie akūtas saindēšanās dēļ ir tieši no tvana gāzes un gadā tie ir aptuveni 150 cilvēki, informēja Aslimnīca toksikologs Roberts Stašinskis.
Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestā (NMP) 2015. gadā bijuši 210 izsaukumi, izbraucot palīgā cilvēkiem, kuri saindējušies ar tvana gāzi (tajā skaitā ugunsgrēku gadījumi), situācijas, kad mājās pāragri aizvērts krāsns aizbīdnis, kā arī saelpojoties pirtīs tvana gāzi, informēja NMP komunikāciju daļas vadītāja Ilze Bukša.
PTAC aicina, izbūvējot autonomās apkures ierārtas, ievērot iekārtu noteiktos izbūves noteikumus, bet ekspluatējot tās, ievērtot apkures iekārtu ekspluatācijas noteikumus, kā arī aprīkot telpas ar tvana gāzes detektoriem.
Attiecībā uz tvana gāzes detektoriem , 2015.gadā PTAC veica 7 pārbaudes, kuru laikā izņemti 7 tvana gāzes detektoru modeļi (pavisam 21 preces vienības) un nodoti testēšanai laboratorijā, lai pārbaudītu iekārtu darbību pie noteiktām tvana gāzes koncentrācijām. Drošuma prasībām neatbilst 5 tvana gāzes detektoru modeļi, no kuriem 2 nereaģē uz noteiktiem tvana gāzes koncentrācijas līmeņiem un 3 iekārtas signalizē pirms standartā noteiktā laika. Tas nozīmē, ka lietojot šādas iekārtas, tās pāragri signalizēs, bet pie atkārtotiem signāliem patērētāji var kļūt nevērīgi.
ES kopprojekta ekspertīžu rezultāti liecina, ka nedrošākās preces ir tās, kuras nav novērtētas saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, tāpēc patērētājiem ir būtiski izvēlēties atbilstoša ierīces.
Izvēloties tvana gāzes detektorus, PTAC aicina ievērot šādus padomus:
- detektori ir identificējami – jābūt to norādītam modelim, preces ražotājam, ražošanas datumam, identifikācijas elementam (piemēram, artikuls vai EAN kods utt.), jābūt marķētam ar CE zīmi;
- uz iekārtām jābūt atsaucei uz standartu NE 50291-1 “Elektroaparāti oglekļa oksīda noteikšanai dzīvojamās telpās. 1 daļa: “Testēšanas metodes un veiktspējas prasības”;
- jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai valsts valodā ar norādījumiem:
- par izvietošanu un uzstādīšanu;
- trauksmes signāliem;
- iekārtas darbības indikatoriem;
- paredzamo iekārtas kalpošanas (darbības) laiku.
PTAC arī šogad turpinās tvana gāzes detektoru tirgus uzraudzību.
Papildu informācija:
Sanita Gertmane
Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļa
67388622, 26544528
Apsveicam visus amata brāļus un māsas 11. martā, Pasaules santehniķu dienā!
Šo dienu ieviesa Pasaules santehniķu padome (PSP) 2010.gadā,
lai katru gadu 11.martā atzīmētu nozares nozīmi sabiedrības veselības līmeņa celšanā un ikdienas ērtību nodrošināšanā.
Tīrs ūdens no jaucējkrāna pēc pieprasījuma, komfortablas siltas labierīcības pat ziemā un tas viss neizejot no mājas. Vēl salīdzinoši nesenā vēsturē tas būtu neiedomājami. Šīs mūsdienās tik pašsaprotamās un pierastās lietas ne tikai padara mūsu dzīvi ērtāku, bet ir arī ļoti nozīmīgs faktors sabiedrības veselības līmeņa celšanā.
Tāpēc šajā dienā 11.martā atcerēsimies, apsveiksim un pateiksim paldies savam labajam santehniķim par šo pašsaprotamo ērtību nodrošināšanu!
Ūdens ekonomija ar jaucējkrānu sietiņiem (aeratoriem)
Ūdeni noteikti var taupīt, lieki to nelejot, piemēram, ejot dušā, nevis vannā, izslēdzot jaucējkrānu, kamēr ziepējam rokas, izmantojot skalojamās kastes ar dalīto ūdens nolaišanas sistēmu un tamlīdzīgi.
Vienkāršs un lēts veids, kā taupīt ūdeni, ir jaucējkrānos izmantot tā saucamos sietiņus jeb aeratorus, kuru galvenās funkcijas ir:
- uzkrāt ūdensvadā iespējamos blakus materiālus, piemēram, smiltis, rūsas daļas,
- piejaukt ūdens strūklai gaisu, tādējādi padarot to vieglāku un gaisīgāku, tādējādi palielinot komfortu un samazinot šļakstīšanos,
- samazināt ūdens strūklas caurplūdi, vienlaicīgi nodrošinot pietiekamu ūdens apjomu.
Pašlaik ir pieejami īpaši sietiņi jeb aeratori, kas nodrošina vairāk nekā 50% ūdens ekonomiju. Standarta jaucējkrāna maksimālā ūdens caurplūde ir 10-13 litri minūtē, bet ekonomijas sietiņi caurplūdi samazina līdz 5 litriem minūtē, nezaudējot ūdens apjomu un komfortu.
Jāatceras, ka sietiņi nederēs jaucējkrāniem, kas paredzēti dažādu lielāku trauku vai vannas piepildīšanai, jo ekonomijas vietā Jums būs vienkārši ilgāk jāgaida, līdz vanna piepildīsies.
Latvijas iedzīvotājs vidēji dienā tērē 77 litrus dzeramā ūdens un 40 litrus karstā ūdens. Lietojot ekonomisko sietiņu, piemēram, mazgājot rokas, mēs katru minūti ietaupīsim vismaz piecus litrus ūdens, līdz ar to ne tikai dabas resursus, bet arī savu naudu.
Jūsu santehniķis Bergers